To, da je dr. Ferdinand Porsche v tridesetih letih prejšnjega stoletja razvil Volkswagnovega ‘hrošča’, vemo vsi. Nekateri izmed nas vedo tudi to, da je cenjeni nemški konstruktor za naciste v tistih časih razvil tudi dva Volkswagnova vojaška terenska modela (‘Kübelwagen & Schwimwagen’), samo nekateri izmed pravovernih ljubiteljev avtomobilov te znamke pa vedo, da na tem svetu obstaja tudi legendarni terenski porsche z oznako 597 ‘Jagdwagen’ (lovsko vozilo).
Pisalo se je leto 1953. Po velikodušno odmerjeni gospodarski pomoči ZDA in ostalih zahodnih vlad ter tihi amnestiji številnih nacistov, predvsem takšnih s primerno količino tehničnega in ostalega znanja, si je Zahodna Nemčija že kar dobro opomogla od razdejanja in grozot druge svetovne vojne. V tem obdobju, ko se je odvijal nemški ‘Wirtschaftswunder’ (gospodarski čudež), so si Nemci leta 1954 od zmagovalcev v drugi svetovni vojni izborili pravico do ponovnega oboroževanja, ker so tokrat pač ponovno branili zahodno ‘zibelko demokracije’ pred ‘rdečo nevarnostjo’ iz vzhoda. Takrat so si vodilni v nemški armadi zaželeli tudi v Nemčiji zasnovanih in narejenih terenskih vozil, ki bi nadomestila ameriške jeepe.
Na tedanji natečaj nemške vlade za dobavo lahkih terensko prehodnih vozil s 4WD pogonom in nosilnostjo četrt tone so se uspešno pripravili samo trije tedanji nemški proizvajalci (Borgward, DKW (Auto-Union) in Porsche) avtomobilov. Pri znamki Porsche, kjer so imeli po zaslugi razvoja terenskih vojaških volkswagnov zadosti izkušenj s terenskimi vozili, so ponovno stavili na podobno zasnovo kot pri legendarnem terenskem volkswagnu (tip 82 (Kfz.1) / 1939-1945), ki ga številni poznajo predvsem po ljudskem imenu ‘Kübelwagen’, čeprav so to ime uporabljali tudi v povezavi s podobnimi vojaškimi izdelki kot sta wanderer W11 12/60 PS (1937-1941) in mercedes-benz 320 WK (W142/ III / 1937-1939). Porschejev ‘Kübelwagen’ se je od Volkswagnovega originala razlikoval predvsem v zasnovi pogona. Oba imata pogonske sklope nameščene v zadkih, vendar je imel samo voznik porscheja možnost, da poleg zadnjega vklopi tudi prednji pogon. Porscheja 597 ni zasnoval Ferdinand, temveč njegov sin Ferry Porsche, ki nam je kasneje podaril tudi kultni model 911.
Ferry je ustvaril kompaktno amfibijsko terensko vozilo s štirikolesnim pogonom in brez bočnih vrat, ki je bilo na začetku kariere celo opremljeno z majhnim propelerjem pod zadkom, kasnejše različice so znale samo še plavati, ker so bili vsi izdelani primerki modela 597 narejeni vodotesno. Ta, danes izredno cenjen in eksotičen model (baje na celem svetu obstaja samo še 15 primerkov …) znamke Porsche, predstavlja eno izmed redkih resnih poslovnih napak v zgodovini znamke Porsche, ker so za njegov razvoj in izdelavo orodij porabili približno 1,8 milijona nemških mark, čeprav so na koncu naredili in prodali samo 71 serijskih primerkov. Od tega so jih večino (49 primerkov) prodali civilistom. V tem primeru je model 597 prejel dodatno modelno oznako ‘Jagdwagen’ (lovsko vozilo ali pa vozilo za lovce, drvarje in podobne …), ker v tistih časih pač niso poznali današnjega modnega ‘SUV gibanja’. Terenski avtomobil, ki je nastal ob uporabi sestavnih delov porscheja 356, je od tega športnega modela podedoval tudi 1,5-litrski bencinski štirivaljnik, ki v bistvu predstavlja evolucijsko izpeljanko štirivaljnega bokserskega motorja iz Volkswagnovih ‘hroščev’.
Vendar je imel vgrajeni motor približno 20 ‘konj’ manj kot v modelu 356, ker gre za pogonski sklop iz Porschejeve manj znane linije industrijskih motorjev, ki je lahko mobiliziral samo 37 kW (50 KM) pogonske moči pri 4000 vrt./min. Takšen motor je imel nižje kompresijsko razmerje (6,5:1), enojni uplinjač znamke Solex in bolj zmogljiv hladilni sistem motornega olja. Vendar se je posledično lahko izkazal z odlično zanesljivostjo. Za menjavo prestav pri modelu 597 je skrbel 5-stopenjski ročni menjalnik s prvo, bolj terensko odmerjeno prestavo, ki je bil postavljen v ‘transaxle’ (menjalnik na zadnji osi) maniri. Model 597 ima vgrajeno tudi samodejno zaporo diferencialov. Največja hitrost takšnega porscheja znaša 100 km/h. Kot zanimivost velja omeniti, da boste povsem enak zračno hlajeni pogonski motor našli tudi v vojaškem prototipu ameriške znamke AMC (model M-422 ‘Mighty-Mite’), ki je leta 1961 predstavila majhen in lahek prototipni jeep, namenjen prvenstveno transportu z letali in dostavo s padali, vendar ga je ameriška armada na razpisu zavrnila.
In kaj je pokopalo model 597? Ne boste verjeli, v bistvu ga je pokopala lastna tehnološka odličnost s posledično visoko prodajno ceno. Na testiranjih nemške armade je porsche 597 blestel, ker ga prej omenjena konkurenta (prototip znamke Goliath, ki je takrat sodila pod okrilje znamke Borgward, ter DKW ‘Munga’) nista mogla dohajati, vendar so na koncu slavili pri znamki DKW (današnji Audi), ker je nemška armada izbrala in kasneje tudi uporabljala samo njihove ‘munge’. Porsche je hitro poiskal kupce v tujini, vendar je visoka prodajna cena (približno 4.500 ameriških dolarjev) modela 597 odvrnila večino kupcev. Nekateri pravijo, da je zmaga znamke DKW na tedanjem razpisu odraz tedanje politične volje v Nemčiji, drugi pravijo, da ste z nakupom izdelka znamke DKW, ki je imel občutno nižjo prodajno ceno (približno 1.500 ameriških dolarjev), dobili terenski avtomobil z dvema tretjinama voznih lastnosti, ki jih je na terenu lahko ponujal danes kultni porsche 597 (dolžina: 340 cm, širina: 160 cm, višina: 143 cm, medosna razdalja: 204 cm, masa avtomobila: 884 kg). Zato so pri znamki Porsche leta 1959 dokončno opustili idejo o programu terenskih vozil., ki so se vrnila šele leta 2002 v obliki SUV modela cayenne.
Kdor želi v današnjih časih imeti takšnega porscheja v svoji garaži bo moral ob tem tudi globoko seči v žep, ker so dobro ohranjeni primerki na prodaj za četrt milijona ameriških dolarjev. Ekskluzivnost ima pač svojo ceno …