‘Pravljičarji’ iz marketinškega oddelka znamke Land Rover nam redno prodajajo zgodbo o tem, da je prvotni Roverjev range rover (1970-1996, proizvedenih 317.615 primerkov) prvi prestižni SUV na tem planetu, vendar ima britanska marketinška laž tudi v tem primeru zelo kratke noge
Prvi serijski SUV (športno funkcionalno vozilo, odnosno ‘športni terenci’ za neresne …) avtomobili, ki jih lahko označimo kot resnično prestižna vozila, so se pojavili že na sredini šestdesetih let prejšnjega stoletja, in to predvsem v ZDA. Pri znamki Jeep so že leta 1963 predstavili prestižni model wagoneer (manj opremljena verzija tega vozila je nosila modelno oznako J100), ki so ga kupcem ponujali v 3- in 5-vratni ‘station wagon’ različici. To je prvi terenski avtomobil v stilu današnjih prestižnih SUV avtomobilov, ki so ga Američani že leta 1966 lahko opremili s klimatsko napravo, servo volanskim mehanizmom, usnjenim oblazinjenjem sedežev in samodejnim menjalnikom.
Pri znamki Rover so se z idejo o bolj prestižnem land roverju pričeli ukvarjati že leta 1949, ko so ob sodelovanju z britansko karoserijsko delavnico Tickford ustvarili bolj komfortno usmerjeno različico njihovega tedanjega serijskega land roverja, vendar so Britanci v dveh letih (1949-1951) ustvarili samo približno 700 primerkov tega bolje opremljenega avtomobila (‘Land Rover 80-inch Station Wagon’), ker so bili to časi, ko se kupci niso zanimali za prestižna terenska vozila. Leta 1951 se je prvič pojavil tudi prototipni rover ‘Road Rover’, ki je spiritualni predhodnik prvotnega range roverja, vendar tudi ta prototip ni dočakal serijske proizvodnje, ker Britanci niso bili prepričani v tržni uspeh takšnega avtomobila. Zato so SUV ‘štafetno palico’ na koncu prevzeli Američani, kjer so se v petdesetih letih prejšnjega stoletja tudi pričeli ukvarjali s podobno idejo o bolj civiliziranih terenskih vozilih.
Prvi rezultat takšnega razmišljanja smo dobili že leta 1960, ko se je pojavila prva serijska generacija modela scout, ki je nastajal v obratih znamke International Harvester, vendar v tem primeru ne moremo govoriti o resnično prestižnem terenskem vozilu. Ta zasluga ostaja trdno v rokah znamke Jeep, je pa scout zelo pomemben za nadaljevanje naše zgodbe o švicarskem ‘range roverju’, ker gre v primeru monteverdija safari za avtomobil, ki je kasneje zelo pomembno vplival tudi na nastanek prvotnega 5-vratnega range roverja. Čeprav nas marketing pridno prepričuje o premijskih lastnostih prvotnega range roverja, vam bodo poznavalci povedali, da temu ni tako, ker je bil prvotni range rover sicer res bolj udoben in bolje opremljen kot vsak izdelani tedanji land rover, vendar se range rover ob rojstvu (1970) v pogledu prestiža, količine vgrajene opreme in prodajne cene ni mogel kosati s tedanjo Roverjevo aristokratsko limuzino v obliki modela P5/P5B.
To navedbo potrjujejo tudi nemške prodajne cene iz leta 1979. V tem obdobju je imel samo 3-vratni range rover (3,5-litra V8, 97 kW/132 KM, 33.297 DM) na nemškem tržišču nekaj tekmecev, ki so ga prekašali v več pogledih (opremljenost in pogonska moč), nenazadnje pa tudi v prodajni ceni. Eden takšnih je sigurno 5-vratni AMC-jev jeep wagoneer (5,9-litrski V8, 129 kW/175 KM, 34.450 DM), medtem ko so tedanji pravi bogataši še raje kupili junaka naše zgodbe, ki so ga Švicarji izdelovali na tehnološki platformi serijskega ameriškega izdelka (international harvester scout II) približno 6 let (1976-1982) in ga opremljali izključno s samodejnim menjalnikom. Vgradnjo samodejnega menjalnika v model range rover so Britanci prvič izpeljali šele leta 1982. Do zaključka proizvodnje v letu 1982 so Švicarji kupcem dostavili približno 3000 primerkov modela safari. Za osnovno motorizirano verzijo (5,2-litrski V8 motor znamke Chrysler, 118 kW/160 KM) modela safari je nemški kupec leta 1979 odštel najmanj 49.800 DM. Za podoben denar ste takrat v Nemčiji lahko kupili novega 3-vratnega range roverja (33.297 DM) in zraven dobili še nov 2-vratni BMW 316 (15.680 DM) …
Obstajale pa so tudi še dražje verzije modela safari, ker so Švicarji kupcem ponujali tudi verzijo s 5,7-litrskim bencinskim V8 motorjem (121 kW/165 KM, 0-100 km/h: 13,5 sekunde, največja hitrost: 180 km/h) znamke International Harvester ter top različico (največja hitrost: 200 km/h) z vgrajenim 7,2-litrskim V8 sklopom znamke Chrysler, ki je lahko mobilizirala 224 kW (305 KM) pogonske moči. Poleg tega so se kupci lahko odločili tudi za nakup blindirane različice modela safari. Obstajala pa je tudi ‘nizkocenovna’ verzija tega modela z oznako sahara, ki je navzlic manjšim spremembam izgleda obdržala prvotno karoserijo modela scout II. Elegantni 3-vratni safari (dolžina: 4560 mm, širina: 1790 mm, višina: 1760 mm, medosna razdalja: 2540 mm, neto masa: 2000 kg, nosilnost: 900 kg), katerega karoserijo so izdelovali Italijani (Carrozzeria Fissore), se je kasneje (leta 1979) pojavil tudi v prototipni 5-vratni različici, ki ni nikoli prišla v serijsko proizvodnjo. Je pa poskrbela za nastanek prvega prototipnega 5-vratnega range roverja, ki ga je Peter Monteverdi ustvaril približno dve leti prej kot Britanci leta 1982, ko so se na tržišču prvič pojavili 5-vratni range roverji, ker je bil ravno Monteverdi tisti, ki je spodbudil Britance k nastanku 5-vratne verzije. Do takrat so Švicarji sami izdelali in prodali približno 160 5-vratnih range roverjev.
Monteverdi safari je eden izmed serijsko najbolj tržno uspešnih modelov aristokratske znamke Monteverdi, ker je privabljal petične kupce z udobjem, razkošjem in odličnimi voznimi lastnostmi, vse to si tedanji kupci prvotnih Roverjevih range roverjev sploh niso mogli zamisliti …
avtor: M.M., foto Monteverdi