Od 1. do 3. aprila 2025 je Fédération Internationale des Véhicules Anciens (FIVA) v sodelovanju s Historic Vehicle Group (HVG) soorganizirala razstavo z naslovom “Kulturna dediščina zgodovinskih vozil za EU” v Evropskem parlamentu v Strasbourgu med plenarno sejo. Dogodek je obeležil tako 25. obletnico HVG – ki jo je ustanovil in ji predseduje evropski poslanec g. Bernd Lange – kot tudi pomemben debi FIVA v Evropskem parlamentu.
Za oživitev razstave je FIVA povabila svoje nacionalne članice iz vseh 27 držav članic EU, da “nam predstavijo zgodbo vozila, ki je imelo pomemben vpliv na ljudi v vaši državi.” To je bilo izhodišče na pobudo Larsa Genilda, podpredsednika FIVA komisije za zakonodajo. Rezultat je bila živahna in raznolika zbirka starodobnih vozil – od družinskih avtomobilov in mopedov do traktorjev – ki je vsak predstavljal edinstveno poglavje v družbenem in kulturnem razvoju Evrope.
Vrhunec razstave je bilo predavanje profesorja Paola Tumminellija, profesorja konceptualnega oblikovanja na Mednarodni oblikovalski šoli v Kölnu, ki je spregovoril o »globokem odnosu med ljudmi in vozili, kjer moramo prepoznati korenine, ki segajo v evropske začetke inovacij tako na področju avtomobilov kot motornih koles.«
FIVA kot svetovna avtoriteta za ohranjanje, zaščito in promocijo zgodovinskih vozil že dolgo podpira HVG ter ga pomaga uveljavljati kot ključnega zagovornika zakonodaje, prijazne do dediščine, znotraj EU. Zato je bilo skupno gostovanje HVG in FIVA izjemna razstava, ki je služila tudi kot strateška platforma, na kateri je FIVA predstavila svojo Časovnico za prihodnost – niz regulativnih priporočil, namenjenih novi evropski zakonodajni oblasti. »Časovnica je zasnovana tako, da zakonodajalcem v EU ponudi strukturiran okvir politik, ki ne le poziva k priznanju kulturnega pomena zgodovinskih vozil, temveč tudi k njihovi zaščiti v luči spreminjajoče se zakonodaje,« je pojasnil predsednik FIVA Tiddo Bresters.
Slovenija se je predstavila s TOMOS AUTOMATICOM.
povzeto po FIVA