Razvoj vsakega novega avtomobila je vedno povezan z velikim finančnim vložkom proizvajalca, veliko pa je tudi vloženega časa, zato proizvajalci ob izbiranju primernega štirikolesnega prototipnega kandidata za serijsko proizvodnjo vedno poskrbijo tudi za možne alternativne predloge, ki po navadi končajo pozabljeni v analih zgodovine …
‘Two-seat’ mustang concept
Ta glineni model dvosedežnega mustanga, ki so ga izdelali v aprilu leta 1964, je prvič nakazal znamenito in prepoznavno bočno podobo (brez strešne konstrukcije), ki si je kasneje ob pomoči prve generacije modela mustang utrla pot v serijsko proizvodnjo. Pred tem je obstajalo nekaj podobnih študij striktno dvosedežnega športnika, vendar je na koncu prevladala sedežna zasnova 2+2 , ki je še vedno zaščitni znak vseh serijskih mustangov.
Ford avventura
Proti koncu leta 1961 smo dobili eno izmed prvih idejnih skic novega Fordovega kupeja, ki so ga zasnovali na tedanji tehnološki platformi modela falcon. To je prva skica, kjer so se oblikovalci odločili za ‘fastback’ podobo zadka, ki so jo nadgradili z vgradnjo tretjih prtljažnih vrat. Zaradi tega lahko takšnemu avtomobilu rečemo tudi kombikupe. Ta štirisedežni koncept, kjer sta zadnja potnika obrnjena drugače kot smo navajeni, je imel velik vpliv na serijski izdelek, ker smo kasneje dobili še dva podobna kupe prototipa, imenovana avanti in allegro, vendar sta ob preimenovanju izgubila zadnja prtljažna vrata, bočna ‘fastback’ silhueta modela avventura pa je pristala v proizvodnji…
Ford allegro
Čeprav prvi serijski mustang ni ravno najbolj podoben študiji allegro iz leta 1962, je od nje pobral medosno razdaljo in karoserijske dimenzije, poleg tega pa tudi klasično GT bočno linijo, izraženo v obliki samo enega para bočnih vrat, dolgega motornega pokrova, utesnjene kabine in kratkega ‘notchback’ zadka, ki ga v današnjih časih še vedno čislajo pri kupejih znamke BMW.
Mustang concept II
Tudi leta 1963 predstavljena študija prisega na ‘notchback’ (‘Stufenheck’, stopničasti zadek), ki ni bil nikoli rezerviran samo za kupeje, ker takšen zadek krasi tudi veliko nekdanjih in današnjih limuzin. Pri tem prototipu je že lepo vidna oblikovna sorodnost s kasnejšim serijskim izdelkom iz modelnega leta 1965.
‘Four-door’ Mustang
Leta 1965 so Američani razmišljali tudi o 4-vratni limuzinski različici modela mustang, vendar so idejo o ‘gran kupeju’ opustili…
Mustang by Bertone
Prototipni mustang iz leta 1965, ki ga je oblikoval slavni Giorgetto Giugiaro v času službovanja pri oblikovalski hiši Bertone. Američani so Italijanom takrat dostavili oskubljen serijski mustang, ki je služil za osnovo tega kupe projekta. Poleg tega so Italijani poskrbeli za drugačne nastavitve vzmetenja, ki so avtomobil zbližale z vozno podlago. Ko so ta avtomobil prvič pokazali Američanom, so bili navdušeni, vendar voznemu prototipu s parom prednjih skritih žarometov, ni uspelo priti v serijsko proizvodnjo.
Mustang mach 1 prototype I & II
Leta 1965 se je pojavil tudi prvi ‘supersonični’ mustang z oznako mach 1, ki premore kombikupe zasnovo, čeprav so jo Američani implementirali šele pri drugi generaciji modela mustang. Kasneje smo dobili še Mach 1 II. Ta prototip iz leta 1967 je napovedal kasnejše serijske različice iz leta 1968.
Mustang station wagon
Proti koncu leta 1965 so se pri znamki Ford ukvarjali z idejo o ‘Shooting-Brake’ različici modela mustang, ki je sledila tedanjim svežim kombikupejevskim idejam iz Evrope, videnim predvsem pri avtomobilih znamke Aston Martin. Vsi ‘Shooting-Brake’ prototipi so nastali samo v trivratni različici, eden ali dva izmed njih sta baje preživela in tako postala ‘mitična mustanga’.
Mustang allegro II
Leta 1967 so se Američani ukvarjali tudi z idejo o roadsterski (alias spyder, spider…) različici modela mustang, ki je temeljila na osnovi leta 1961 predstavljenega koncepta avventura, ki so mu ob transformaciji v prototipni allegro II odbili ‘fastback’ streho.
Mustang mach 2 concept
Istega leta so Američani pokazali tudi prvi prototip dvosedežnega mustanga s sredinsko nameščenim pogonskim motorjem (tip 289 Hi-Po V8), vendar temu seksi avtomobilu žal ni nikoli uspelo priti v proizvodnjo …
Mustang milano concept
Eden izmed tedanjih (leta 1970) zvezdnikov avtomobilskega salona v Chicagu. Tudi temu atraktivnemu trivratnemu kupeju, ki je nastal pod vplivom avstralskega serijskega falcona XB kupe, bolj znanega kot štirikolesna akterja iz prvotnega filma Mad Max, ni uspelo priti v proizvodnjo.
Mustang RSX concept by Ghia
Prototip na osnovi serijske tretje generacije modela mustang, ki je predstavljal Fordov odgovor na tedanje dogajanje (leta 1980) v avtomobilskem reli športu. Od serijskega mustanga III se razlikuje po precej drugačnem oblikovanju, ki so ga zakrivili v Italiji, ter po širših kolotekih, krajši (-5,6-palca) medosni razdalji in višji karoserijski odmaknjenosti od vozne podlage, ki predstavlja posledico uporabljene reli filozofije.
Mustang Mach 3 concept
Prva napoved četrte generacije modela mustang se je odvila leta 1992, ko so Američani predstavili prototipni dvosedežni roadster z oznako Mach 3, ki je razkril podobo serijskega mustanga iz leta 1994. Čeprav že dolgo poznamo mustange v treh karoserijskih različicah (fastback in notchback kupe ter kabriolet), serijskega roadsterja na osnovi modela mustang še nismo spoznali …